Made in Photo

Ostatnim czasem we wrocławskim ratuszu, w Patio Młodych zorganizowana została bardzo ciekawa wystawa Made in Photo, którą można było oglądać do 6 maja. Na ekspozycji zaprezentowano 33 fotograficzne realizacje studentów z Pracowni Fotomediów: Krzysztofa Juszczaka, Pawła Modzelewskiego, Lindy Parys, Artura Huka oraz Dagny Napierały.  Wystawa interesująca, bo prezentująca pięć różnorodnych postaw artystycznych, które pomimo odrębności tematycznej i stylistycznej posiadają wspólną cechę – przynależą do grupy tzw. fotografii inscenizowanej czy też kreacyjnej.

Źródło: Made-in-photo.com

Na podstawie wystawy wrocławskiej, która jest doskonałym przykładem fotografii inscenizowanej, możemy wyszczególnić kilka cech wspólnych, jak i charakterystycznych dla całego nurtu. Zauważalne są: autorska kreacja rzeczywistości, łączenie ekspresji malarskiej z fotograficzną, upozowanie/reżyseria kadru, wystudiowane układy kompozycyjne, charakteryzacja modela, a także misterne dopracowanie scenografii i kostiumu. Wymienione środki stylistyczne chyba najmocniej zauważalne były w fotografii Dagny Napierały – artystki, która choć stosunkowo młoda, zdążyła stworzyć już swój indywidualny,  rozpoznawalny styl, cechujący się surrealistyczną atmosferą wzbogaconą intrygującymi, papierowymi kostiumami, subtelnym światłocieniem oraz wyważoną kolorystyką. Przedmiotem zainteresowania artystki jest człowiek, którego problemy zarówno egzystencjalne, jak i ogólna kondycja czy wyobcowanie społeczne pojawiają się jako motyw przewodni prezentowanych zdjęć.

Źródło: Dagnana.com

Podobne pod względem tematycznym, choć odmienne w kwestii stylistycznej są fotografie intermedialne Pawła Modzelewskiego, który zaprezentował czyste, można by powiedzieć minimalistyczne zdjęcia z cyklu dyplomowego Oblicza/Oblicza[1]. W realizacjach tych młody artysta porusza się w obszarze kwestii tożsamościowych, które swój największy rozkwit  miały w połowie  2 poł. lat 90. XX w. oraz początkach wieku XXI. Problematyka oraz po części stylistyka także w pewnym sensie kojarzy się z estetyką fotografii Macieja Osiki, artysty  – podobnie  jak Modzelewski  – fotografującego przede wszystkim siebie, tworzącego wystylizowane autoportrety, które poddawane są transformacyjnym, często multimedialnym przekształceniom.

Źródło: Fotofestiwal.com

Nurt fotografii intermedialnej na wystawie reprezentuje także Artur Huk, który prace swe poddaje cyfrowej obróbce, uzyskując przez to ekspresyjne, malarskie i niestandardowe efekty wizualne. Artysta wykorzystując motyw portretu kreuje fantazyjne obrazy, w których malarsko przedstawione bohaterki kojarzą się z upiornymi topielicami.

Fragment. Źródło: Studentnews.pl

Warto także wspomnieć o stosunkowo humorystycznym cyklu pt. Chlebowa maskarada Krzysztofa Juszczaka, który jest odmiennym spojrzeniem artysty na portret fotograficzny. Podważa on bowiem od wewnątrz przyjęte w portrecie reguły i definicje, zaprzecza wszelkim zasadom na które składa się cała istota portretu[2]. Pomimo urokliwej formy cykl ten można odczytywać zarówno jako dialog z współczesnym kultem młodości i piękna, a także motywem vanistas.

Źródło: wrocław.pl

W świat fotografii glamour wprowadza nas Linda Parys, która ukazuje  inny niż pozostali rodzaj fotografii kreacyjnej – co prawdopodobnie ma związek z komercyjną działalnością artystki. Zdjęcia te nacechowane są elementami charakterystycznymi dla fotografii reklamowej czy mody, wykorzystując aktualnie popularne w świecie fotografii motywy hybrydalne czy zoomorficzne.

 Źródło:MMwrocław.pl

Więcej informacji o  wystawie znajduje się na stronie made-in-photo.com


[1]              Cykl Oblicza/Oblicz był  licencjacką pracą dyplomową.

[2]              Krzysztof Juszczak, Chlebowa Maskarada  na http://juszcz.2ap.pl/chlebowa_maskarada.html (Stan z 30.042012)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: