GÖTTERDÄMMERUNG + EAT MY SHIT w Galerii U

Przyznam szczerze, że o wystawie dowiedziałam się od znajomych (chwała Wam kochani) i niestety z lenistwa nie zaszłam na wernisaż. Jednak opowieści o znajdujących się na wystawie pracach sprowokowały mnie do rzucenia okiem na prezentowaną w Galerii U ekspozycję. I faktycznie, obrazy ciekawe, utrzymane w mrocznej stylistyce pobudzają wyobraźnię, a sama wystawa GÖTTERDÄMMERUNG + EAT MY SHIT    zasługuje na uwagę. 

Eksponowane w Galerii prace są autorstwa  Edmuda Okstoma i Lucjana_ . W zapowiedziach do wystawy czytamy:

GÖTTERDÄMMERUNG jest serią obrazów wykonanych w 2011-2012 przez Edmunda Okstoma (rocznik 1991). EAT MY SHIT to zbiór niezgrabnie wyselekcjonowanych prac autorstwa człowieka pochodzącego ze wschodniej Polski.  

A, że sama jestem ze wschodniej Polski, również poprzez sentyment, postanowiłam napisać parę słów na temat wystawy.

W związku z tym, że nie udało mi się jeszcze do Galerii U dotrzeć, zaprezentuję poniżej klika prac, które można znaleźć na wystawie. Wszystkie fotografie pochodzą z albumu Galerii U na Facebook’u – ALBUM oraz Lucjan_

Stosunkowo młodzi artyści zaprezentowali szereg prac, które bazują na zabiegu celowej deestetyzacji, deformacji, syntetyzacji form, a także oszczędności barwnej.

Posępna atmosfera, klimat rodem z filmu grozy czy mrocznej gry komputerowej kojarzy się nieco z twórczością Aleksandry Waliszewskiej, co jednak nie ujmuje pracom ich oryginalności i wartości artystycznej zarazem. Widać bowiem także inne wpływy, bądź też inspiracje, które – świadome bądź nie – wpisują prezentowane prace w dialog z historią sztuki.

Być może teorie moje są daleko idące i mogą wydać się zbyt wydumanym wnioskowaniem, jednak jest tu trochę – oprócz wspomnianej Waliszewskiej – kreski Egona Schiele, ekspresjonistycznych konturów czy architektonicznej atmosfery Hoppera, nie wspominając już o komiksowych stop-klatkach i estetyce pop-art’owej.

Oczywiście są to  wyłącznie moje, wolne skojarzenia, które nasunęły się przy pierwszej konfrontacji.

Uwagę zwraca – szczególnie w przypadku obrazów – włączenie w ikonografię obrazu współczesnych narzędzi, tak bardzo charakterystycznych dla czasów aktualnych – głównym motywem staje się więc tu komputer czy odbiornik telewizyjny.  Zapewne inspiracji dostarczały także stare gry komputerowe, których spikselowanych bohaterów także można odnaleźć na płótnach

Obrazy i rysunki zgromadzone na ekspozycji różnią się od siebie nie tylko kwestiami formalnymi, ale też stylistyką. Jednak atmosfera – nieraz żartobliwa, nieraz posępna, innym razem krytyczna i prześmiewcza – emanująca z prac stanowi swoisty łącznik spajający te dwie postawy.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: