Fotografia Madame Peripetie

Madame Peripetie jest artystką polskiego pochodzenia – nazywa się Sylwana Zybura i aktualnie mieszka w Niemczech. W tekstach na temat twórczości artystki bardzo często powtarza się, że w fotografiach jej autorstwa dominuje niezwykle surrealistyczny klimat, połączony z użyciem soczystych kolorów oraz intrygujących eksponatów/rekwizytów – wg. mnie chwilami kojarzący się z niezwykłym światem Tim’a Burton’a. Efektowne, stylizowane prace odznaczają się specyficznym – nieco – bajkowym, awangardowo-futurystycznym nastrojem.

Źródło: GillianBowling.com

Źródło: vibo.pl

Artystka ma na swoim koncie liczne projekty, które utrzymane są w różnorodnej stylistyce, zachowując jednak unikalny i charakterystyczny dla Madame Peripetie styl. W fotografiach tych bardzo ważną rolę pełnią zarówno upozowanie kadru, jak i oryginalne, ekscentryczne stylizacje. Jaskrawa kolorystyka, a także kontrastowe spięcia barwne nadają tym zdjęciom wyjątkowej, nieco perwersyjnej aury. Warto pamiętać także, że poprzez szczególne zainteresowanie postacią ludzką, a głównie jej kreacjom i stylizacjom  prace artystki  pokazywane były w czasie Pictoplasma – jednych z ważniejszych  berlińskich targów kreacji postaci i sztuki ogólnie.

Źródło: Faceculture.blogspot.com

Można powiedzieć, że w fotografiach Madame Peripetie w jednym miejscu łączy się myślenie zarówno fotograficzne, jak i stricte rzeźbiarskie, które przeplatają się z dużą dawką niezwykle istotnej tu mody. Oglądając różnorodne cykle można stwierdzić, że inspiracje artystki płyną z surrealistycznych, a także dadaistycznych prądów artystycznych, wspomaganych modą lat 80′ tych oraz stylem punk – przetworzonym oczywiście w iście futurystycznym klimacie. Wydaje się, że projektowanie ubioru jest tu tak ważne, jak cała aranżacja kadru i – ciekawa – stylizacja postaci. Warto wspomnieć, że artystka wykonuje wirtuozerskie sesje dla znanych projektantów – np. seria Birds  dla Tata Christiane.

Oczywiście zdjęcia artystki można analizować na wielu płaszczyznach, gdyż bogata jest w różnorodne znaczenia, a także nawiązania do twórczości różnych artystów,   jednakże na dobry początek zachęcam do zapoznania się z większą ilością zdjęć artystki.  Kilka znajduje się poniżej, a większość na stronie autorskiej  Madame Peripetie. Aktualnie w Polsce trwa wystawa pt. Kobiety fotografują kobiety w Muzeum w Bielsku-Białej, gdzie do 22 kwietnia można zobaczyć prace Madame Peripetie, a także innych artystek:  Yoli Zuchniewicz, Olgi Nieścier.

 

Madame Peripetie – biogram

Urodzona w Polsce w 1979 roku. Licencjat z fotografii oraz magister lingwistyki stosowanej. Otrzymała wiele nagród, dzięki cyklowi zdjęć Dream Sequencewygrała prestiżowy konkurs fotografii reklamowej w kategorii ludzie–emocje, a za zwycięstwo w konkursie Druckerei Seltmann Werbefotopreisjej zdjęcia opublikowano w Geschossen+Gedruckt. Jej prace to miraż fotografii mody i rzeźby – wykorzystuje rożne materiały i przedmioty, aby uzyskać spektakularny efekt. W jej pracach widać wpływy surrealistów, dadaistów i nowej fali lat 80. XX wieku, akcenty brytyjskiego post punku i awangardowego teatru Roberta Wilsona. Historie, jakie opowiada za pomocą fotografii, są czasem ponure i ciemne, innym razem pełne koloru, światła i humoru. Fotografia Madame Peripetie jest intrygująca, zastanawiająca i na pewno pobudza wyobraźnię. W najnowszej publikacji MasterMind: Art direction, fashion styling, and visionary photography, poświęconej aktualnej wizji piękna i fotografii mody, zamieszczono komentarze Madame Peripetie obok wypowiedzi takich nazwisk jak Eugenio Recuenco, Elene Usdin, Anthony Maule i Laetitia Bica. (Bio pochodzi ze strony Muzeum w Bielsku-Białej)

Żródło: Strawberige.blogspot.com

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: