Dress Code Michaliny Kosteckiej w Galerii Miejskiej w Legnicy | tekst do wystawy

Dress Code to najnowszy projekt Michaliny Kosteckiej, wrocławskiej artystki, która od dłuższego czasu już w swej twórczości skupia się na przestrzeni związanej z życiem i kondycją współczesnego człowieka. Łącząc sferę duchową i cielesną w metaforyczny sposób odnosi się do pewnej formy kodu, który w życiu każdego z nas jest nieodłącznym elementem.

Tytułowy Dress Code jedynie pozornie związany jest ze swym oryginalnym znaczeniem, będąc w rzeczywistości wyrafinowaną grą słowną w pełni oddającą charakter wystawy, w ramach której wrocławska artystka zaprezentuje szereg obiektów wykonanych z przetworzonych, znoszonych ubrań. Tak więc zarówno ubiór, jak i kod mają tu ogromne znacznie, pełniąc także rolę istotnych wskaźników interpretacyjnych. Ale dlaczego? Otóż w myśleniu artystki narodziła się koncepcja wielowarstwowego połączenia pozornie sprzecznych ze sobą zjawisk – kodu DNA i ubrania, które ten kod przenosi. Kostecka ową współzależność postanowiła przełożyć na język wypowiedzi artystycznej i głównym jego motywem uczynić właśnie ubranie – raz potraktowane jako linia kodu genetycznego, innym razem jako metafizyczny obiekt.

Michalina Kostecka Dress Code

 Stąd też wśród zgromadzonych na ekspozycji prac będzie można zobaczyć skonstruowane z materiałowych pasów – niczym nowych nukleotydowych ciągów – mandale czy też – odwołującą się do starochińskiej koncepcji Yin i Yang –  tytułową instalację Dress Code. I pomimo, że każda z realizacji może być odczytywana na różnych płaszczyznach interpretacyjnych – zarówno w sposób dosłowny, jak i w odniesieniu symbolicznym – to niemalże zawsze, spod kolorowych faktur, przebija się ukryta w nich prawda o jakże ważnym dla każdego z nas niewzruszonym upływie czasu. Ale czas ten przez Kostecką nie jest pojmowany jako linearny zapis, a kondensacja metafizycznie postrzeganej energii życia… I co ciekawe, artystka w myśleniu tym nie jest odosobniona, gdyż koncepcja ta pośrednio wiąże się z inuickimi wierzeniami, w których ubranie odgrywa równie ważną rolę – w symboliczny  bowiem sposób przenosi pamięć o zmarłym.

M.Kostecka

W obrębie poruszanej tematyki, która  często odczuwana jest intuicyjnie, na jeden z wiodących planów wysuwa się także symbol – przez artystkę postrzegany w kategorii archetypu. Uznając go bowiem za punkt wyjścia Michalina Kostecka – w dużej mierze poprzez zastosowane w realizacjach materiały – świadomie spiętrza  sieć znaczeń i odwołań, tworząc w ten sposób podstawę dla nowych historii. Wydaje się nawet, że artystka bawi się trochę zakodowanymi w podświadomości definicjami, kreując w ten sposób swój prywatny, wielowarstwowy szyfr. Stąd też na ekspozycji zobaczymy takie obiekty jak różaniec, czaszka czy szachownica, które zaprojektowane zostały w pozornie sprzecznych sytuacjach, chwilami nas drażniąc, innym razem wabiąc. Znów więc przechodzimy do istotnego dla ekspozycji tej zagadnienia kodu, który w połączeniu z subtelną symboliką ubrania stanowi motyw przewodni prezentowanej wystawy.

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

Michalina Kostecka (ur. 29. 09.1980 r.) w 2006 roku ukończyła studia na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na kierunku Malarstwo w pracowni prof. Stanisława Kortyki. W czasie studiów, w 2005 roku otrzymała stypendium, w ramach którego kształciła się w Accademia di Brera w Mediolanie. W roku 2010 otrzymała stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W swych dorobku artystycznym posiada szereg wystaw indywidualnych, jak i zbiorowych. Jej prace pokazywane były m.in. w Mediolanie (Włochy), Essen (Niemcy), Krakowie, Warszawie, we Wrocławiu i w Białymstoku.

Więcej zdjęć/relacje z wstawy:

Portal naszemiasto.pl
Portal  e-legnickie.pl
Portal kulturalia.lca.pl
P
ortal o.pl

 Wystawę Dress Code  można oglądać do 17 marca 2013 r.

DRESS CODE Michalina Kostecka
Galeria Miejska w Legnicy

Wernisaż: 01.03.2012 g.18:00

Kurator wystawy: Kama Wróbel

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: