Basia Bańda Szkicownik | tekst do wystawy

A tu kilka zdjęć z ostatniej wystawy w STUDIO BWA. Basia Bańda i jej Szkicownik.

Krótka zapowiedź.

SZKICOWNIK to najnowszy projekt Basi Bańdy, która w ramach wystawy we wrocławskim Studio BWA zaprezentuje cykl monochromatycznych, rysunkowych realizacji z lat 2012-2013 oraz obiekt rzeźbiarski.

Zgromadzone w ramach wystawy prace to przede wszystkim rysunki. Po raz pierwszy wydobyte na pierwszy plan, często syntetyczne, spontaniczne szkice, na co dzień będące zapisem ulotnych myśli i inspiracji. Nie jest to więc typowy, konstytuowany określonym tematem projekt artystyczny – bardziej niekontrolowany przegląd swobodnego zapisu rodzących się w głowie artystki wizji i koncepcji, które często stanowią punkt wyjścia do większych realizacji końcowych – instalacji, obrazu, obiektu.

Dlatego też nie odnajdziemy tu charakterystycznej dla Bańdy subtelnej, rozmytej plamy barwnej, a stosunkowo surową, konturową kreskę. Szkice te charakteryzują się swoistą prostotą, co nie oznacza jednak, że pozbawione są właściwej dla artystki estetyki. Również w tym cyklu Bańda sięga po zestaw form przynależących do świata fantazji dziecięcej, które przenikając się z baśniowymi i sennymi wątkami, tworzą nieco fantasmagoryczne wizje. Warto zaznaczyć, że nie bez znaczenia jest tu również podłoże, które sprowokowało artystkę do sięgnięcia po stylistykę znaną z fotografii wiktoriańskiej – przetworzonej jednak na właściwy dla Bańdy język wypowiedzi. Odnaleziony na strychu, pożółkły ze starości papier okazał się swoistym zapalnikiem do powstania nowych, na bieżąco notowanych wizji, które – zwyczajowo pełniąc funkcję szkicownika – na potrzebę wystawy przeistoczyły się w pełnowartościowe, autonomiczne dzieła.

Linki:

Art in Brief

Format-net

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: