Justyna Adamczyk – Tego nie było | Galeria Fibak

Tego nie było to najnowszy projekt artystyczny wrocławskiej malarki Justyny Adamczyk,  która w przestrzeni ekspozycyjnej Galerii Fibak zaprezentuje cykl obrazów powstałych w latach 2012-2013.

2010_No one_akryl-na-surowce-lnianej_70x70cm

Są to prace niezwykle intymne, będące jednocześnie zapisem osobistej opowieści o człowieku – jego życiu, sformatowanej codzienności i otaczającej go – nie zawsze przyjaznej – rzeczywistości. Ale nie tylko. Jest to również historia o współistnieniu, rozterkach, kondycji psychicznej każdego z nas – także samej artystki, która stopniowo, krok po kroku, odkrywa przed nami swoje emocje. Za pomocą obrazów opowiada odbiorcy o własnych doświadczeniach, krzywdach, bólach i refleksjach, jednocześnie wypierając natarczywe i nieustannie powracające wspomnienia.  A te przecież nie zawsze są wiarygodne. Często upiększane i poprawiane przez wybiórczą pamięć, przybierają zupełnie inne kształty mamiąc nas złudnymi skrawkami tego co było. Za pomocą obrazów Adamczyk stara się nam opowiedzieć o emocjach, o których trudno jest mówić słowami. Ubarwia prawdę, chcąc by ta już przetworzona  stała się rzeczywistością.

Justyna Adamczyk, Bez tytułu, 50x60cm, 2012

Bo sztuka Adamczyk jest pewnym sensie autobiograficzna. Posługując się charakterystycznym dla siebie zestawem symboli, form i kształtów, artystka w sugestywny sposób przemyca garść osobistych, czasem mrocznych myśli i odczuć sprawiając, że prace jej autorstwa nabierają szczególnej, intymnej, ale i niepokojącej aury. Acz – jak trafnie ujął to Piotr Stasiowski – nawet jeśli jej prace powstają z inspiracji bardzo osobistych, ich odbiór pozostaje w sferze indywidualnej każdego.

2013_untitled_drawing_acrylic on paper_2014

Zaprezentowane w Galerii Fibak obrazy w dużej mierze wyrażają wariacje na temat małych okrucieństw i okropności. Mówią o swoistych ograniczeniach, brzydocie, podłości, dwulicowości, czy o oswajaniu absurdów poprzez wcielanie ich w formy, fantazje i urojenia. To ucieczka w świat odmienny od rzeczywistego – w świat fantasmagorycznych wizji, w którym wszystko jest możliwe i dozwolone. To wejście w świat, w którym wspomnienia mieszają się z fikcją, stając się rejestracjami, których w rzeczywistości nie było… .

Strona projektu

wernisaż: 10.04.2014 godz. 18:00
czas trwania wystawy: 10.04-05.05.2014
kurator: Kama Wróbel

ARS ARTIUM Fundacja Sztuki Współczesnej
Galeria Fibak
ul. Krakowskie Przedmieście 5
00-068 Warszawa

Reklamy
%d blogerów lubi to: