Brasilitis Adam Martyniak | zapowiedź

25 kwietnia w Galerii Centrum Kultury Agora odbędzie się wernisaż wystawy Brasilitis,w ramach której swoje najnowsze realizacje zaprezentuje wrocławski artysta – Adam Martyniak.

Brasilitis to projekt w bezpośredni sposób odnoszący się do urbanistycznej wizji miasta idealnego, jakim – według założeń –  miała się stać budowana w połowie XX wieku stolica Brazylii – Brasilia. Zaprojektowana według corbusierowskiego plan dictateur przestrzeń miejska, nazwana została ucieleśnieniem najważniejszych idei XX-wiecznego modernizmu. Została również określona największą architektoniczną utopią, europejskim snem, który zrodził brasilitis­ – nową chorobę o podłożu depresyjnym, utożsamianą także z silnym  patologicznym syndromem.

Adam_martyniak_press

 

Adam Martyniak za pomocą swego najnowszego projektu pragnie poddać analizie w dalszym ciągu obecne w architekturze modernistycznej paradygmaty, które nierzadko cechowały się – i w dalszym ciągu cechują –  utopijnymi pragnieniami. A te – jak mówi artysta – jeśli przenoszone do świata realnego w tak czystej postaci jak realizacja Brasilii mogą przynieść nieodwracalne szkody i tragiczne w skutkach doświadczenia.

martniak3

Za pomocą autorskich realizacji – obrazów i instalacji site-specific – Adam Martyniak podda analizie pojęcia takie jak: ład i porządek, zadając jednocześnie pytanie o moment, w którym stają się one celem samym w sobie i ułudną metaforyczną potrzebą. Potrzebą, która – paradoksalnie – nie służy już ani humanizmowi, ani człowiekowi w ogóle.

martniak_adam_brasilitis

Adam Martyniak | Brasilitis
25.04-14.05.2014
Kurator: Kama Wróbel

Wernisaż: 25.04 g.18:30
Centrum Kultury AGORA
ul. Serbska 5A Wrocław
www.ckagora.pl

Reklamy
%d blogerów lubi to: