in progress | Sztuka mediów w Kolekcji Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych

in progress to wybór instalacji, zapisów filmowych, wideo oraz fotografii z lat 1965-2012 z kolekcji Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych oraz audiowizualne materiały kontekstowe ze zbiorów Centrum Sztuki WRO.

Wystawa proponuje spojrzenie na historię sztuki mediów z perspektywy wrocławskiej kolekcji, próbując zidentyfikować w zbiorach prace mogące służyć jako punkty węzłowe, wytyczające chronologię i budujące narracje wokół zagadnień kluczowych dla kształtowania się dziedziny, takich jak: wideo i multimedia, performans i sztuka akcji, czas, interaktywność i sieciowość. Wybrane prace wybitnych międzynarodowych artystów, także młodszego pokolenia, to dzieła kompleksowe w swoich możliwych odczytaniach, reprezentatywne dla sztuki mediów – zjawiska nieustannie aktualizującego się wobec rozwoju technologii i nurtów kultury współczesnej.

Tytuł wystawy, nawiązując do animacji komputerowej Jacka Szleszyńskiego z 1996 roku, wskazuje na proces kształtowania się sztuki mediów, zjawiska wielokierunkowego i przebiegającego równolegle względem głównego nurtu sztuki współczesnej, a obecnie coraz bardziej zbliżającego się do jej centrum. Odnosi się także do miejsca sztuki mediów w kolekcji oraz programowej intencji kształtowania zbiorów wokół instalacji i nowych narzędzi, jakimi posługuje się ta charakterystyczna dla współczesności forma i prowadzi od fotografii, filmu i wideo, aż po media komunikacyjne.

Zakres wystawy poszerzony jest o wybór prac wideo udostępniony w formie aplikacji oraz materiały kontekstowe. Są to zapisy wywiadów z artystami sztuki nowych mediów, przeprowadzone m.in. przez Piotra Krajewskiego i Violettę Kutlubasis-Krajewską, a także Agnieszkę Kubicką-Dzieduszycką podczas Międzynarodowych Festiwali Wizualnych Realizacji Okołomuzycznych WRO, Monitora Polskiego, Biennale Sztuki Mediów WRO, oraz audycje telewizyjne realizowane przez WRO we współpracy z TVP S.A.

Transkrypcje tych wywiadów, jak i zarejestrowanych w latach 2009-2010 przez Kamę Wróbel wypowiedzi autorów dzieł prezentowanych na dotychczasowych wystawach wrocławskiej kolekcji, zostały ujęte w towarzyszącej wystawie publikacji.

Kuratorka Agnieszka Kubicka-Dzieduszycka Współpraca kuratorska: Kama Wróbel Architektura wystawy: Piotr Choromański (IP Group)

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

fot. G. Kujda

WYDAWNICTWO  (PDF)

Sztuka mediów w Kolekcji Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych

VALIE EXPORT, Adad Hannah, Paweł Janicki, Ryszard Jędroś, Wolf Kahlen, Mirosław Emil Koch, Igor Krenz, Andrzej Lachowicz, Natalia LL, Józef Robakowski, Zygmunt Rytka, Carolee Schneemann, Konrad Smoleński, Jacek Szleszyński, Zbigniew Warpechowski, Piotr Wyrzykowski

Wystawa została przygotowana przez Dolnośląskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych we współpracy z Centrum Sztuki WRO i Muzeum Współczesnym Wrocław

Identyfikacja wizualna wystawy: Bartosz Konieczny, Grzegorz Kozak

Reklamy
%d blogerów lubi to: